Tak to ja i Karkonosze

W górach jest wszystko, co kocham (o ile jestem tam z Rodziną)

Jestem Fanem gór to prawda, zawodowo doradzam w zakresie ubezpieczeń więc odpowiedź na powyższe pytanie nie może być inna niż oczywiście, że ubezpieczenie w górach jest niezbędne. Tutaj pewnie nikogo nie zdziwiłem. W artykule chcę poruszyć więc kwestię – dlaczego ono jest tak ważne?

Dlaczego?

Odpowiedź jest prosta – ponieważ konsekwencje wypadków w górach są kosztowne. Szczególnie te zdarzenie, które powstały za granicą.

W zależności od upodobań, każdy zdobywa góry na swój sposób. Mniej lub bardziej ekstremalnie. Jednak zawsze ma do czynienia z wysokością. A ta z kolei ma wpływ na rozmiar uszczerbku na zdrowiu, którego możemy się nabawić. Bardzo często nie wystarczy posiadanie zwykłego ubezpieczenia od następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW), powinniśmy zadbać, aby nasza polisa gwarantowała nam zwrot kosztów leczenia, rehabilitację oraz inne świadczeni, które przyspieszą nie tylko kolejny wyjazd w góry, ale również powrót do pracy.

Największe i niespotykane koszty możemy jednak ponieść w związku z leczeniem oraz akcją ratowniczą. W Polsce GOPR, TOPR – służby ratownictwa górskiego są bezpłatne. Z czym osobiście się nie zgadzam, widząc skalę interwencji, które muszą zostać podjęte tylko i wyłącznie z powodu bezmyślności ludzi na szlakach. Wpłynęło to również na brak świadomości polskich turystów. Nie zdają sobie oni sprawy, że już w Czechach, na Słowacji – akcje służby ratownictwa górskiego są płatne. I koszty te potrafią być olbrzymie. I te koszty mogą zostać pokryte przez ubezpieczenie.

Najbardziej uwielbiam nasze polskie góry. Są one tak umiejscowione, że praktycznie podczas każdej wędrówki istnieje szansa (ryzyko), że przez chwilę znajdziemy się w Czechach, na Słowacji, za granicą. Dlatego nawet wyprawa w polskie góry wymaga czasami ubezpieczenia kosztów leczenia za granicą.

Jakie wybrać?

No i tutaj odpowiedź już nie jest tak prosta. Najpierw musisz odpowiedzieć sobie na poniższe pytania. Wyślij te odpowiedzi do mnie, a ja na ich podstawie przygotuję idealnie dopasowane rozwiązanie.

  1. Wyprawy w polskie góry?
    1. Tak, tylko polskie góry
    2. Nie, tylko za granicą
    3. Nie, zarówno w Polsce jak i za granicą
  2. Aktywność przez cały rok?
    1. Tak, wiosna, lato, jesień, zima
    2. Nie, tylko jak jest ciepło
    3. Nie, tylko jak jest zimno
  3. Zawsze po szlaku?
    1. Tak, bezpieczeństwo przede wszystkim
    2. Nie, nie wyznaczyli szlaków tam gdzie chcę iść
    3. Nie, to ja wyznaczam szlaki.
  4. Jedyna słuszna wersja to wędrówki?
    1. Tak, inaczej nie można!
    2. Nie, można jeszcze na rowerze.
    3. Nie, po co chodzić, skoro można się wspinać.
  5. Powoli, byle do celu oglądając piękne widoki?
    1. Tak, to jest czas dla mnie
    2. Nie, lubię walczyć ze sobą i z czasem przejścia
    3. Nie, lubię rywalizować z innymi.

Z ubezpieczeniem czy bez, bądźcie bezpieczni i odpowiedzialni w górach. To jest kluczowe!