Wyjeżdżając za granicę powinniśmy się dobrze przygotować, jednym z elementów jest ubezpieczenie w razie konieczności leczenia. Wielu klientów pyta mnie czy EKUZ wystarczy? Poniżej porównanie.

Czym jest w ogóle EKUZ – jest to Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego – zapewnia ona podstawowe wsparcie w razie problemów ze zdrowiem za granicą. Korzystając z EKUZ mamy takie same uprawnienia, jak obywatele kraju, w którym przebywamy – możemy korzystać z publicznej służby zdrowia.

Prywatne ubezpieczenie turystyczne – jest to ubezpieczenie, które możemy wykupić praktycznie w każdym towarzystwie ubezpieczeniowym, w wielu różnych wariantach, dzięki czemu możemy odpowiednio dopasować je do naszych potrzeb.

Na podstawie opracowania Polskiej Izby Ubezpieczeń przyjrzyjmy się różnicom.

Zasięg terytorialny

Krótko mówiąc, jeżeli jedziemy poza UE (lub kraje EFTA i Wielką Brytanię) jedynym rozwiązaniem jest prywatne ubezpieczenie. Możemy w nim dokładnie dopasować zakres terytorialny do naszych potrzeb.

Jakiej ochrony możemy się spodziewać?

Zakres ochrony

Świadczenia medyczne, jakie otrzymamy w ramach EKUZ są zależne od kraju, do jakiego się udajemy. Najważniejsze jest to, że mamy dostęp jedynie do publicznej służby zdrowia, na takich warunkach, jakie mają obywatele tego kraju. Jeśli więc obowiązuje zasada współpłatności lub dopłat za lekarstwa to my również będziemy musieli ponieść te koszty. Leczenie w ramach EKUZ może nie być bezpłatne.

Inaczej jest w przypadku ubezpieczenia prywatnego – tutaj do wysokości sumy ubezpieczenia towarzystwo pokrywa 100% kosztów, a ponadto zapewnioną mamy organizacje pomocy medycznej (nie musimy więc sami orientować się co i jak należy zrobić). Możemy także skorzystać z prywatnej służby zdrowia, w razie potrzeby towarzystwo poniesie również koszty poszukiwania i ratownictwa, a także transportu do Polski. Szczególnie koszty związane z tym ostatnim mogą być wysokie. Jeśli niezbędny będzie transport medyczny, np. karetką albo samolotem z asystą lekarza, może się to wiązać z wydatkiem kilkunastu tysięcy złotych.

Jak uzyskać i ile kosztuje ochrona?

Dostępność i cena

Kartę EKUZ otrzymujemy tylko i wyłącznie na wniosek. Każda osoba musi złożyć go osobno. Wnioski można składać osobiście lub online. Zwykle kartę otrzymujemy dość szybko, jednak w okresach wakacyjnych czas oczekiwania może się wydłużyć. Należy również pamiętać, że karty mają określone terminy ważności i po jego upływie musimy ponownie złożyć wniosek. Ubezpieczenie prywatne również można zakupić osobiście lub online, jednak jego okres możemy dopasować do siebie. Może ono trwać nawet cały rok.

Największym plusem EKUZ jest brak kosztów wydania karty. Jest ona całkowicie bezpłatna. Koszt ubezpieczenia będzie zależy od zakresu i innych czynników, jednak zwykle wynosi kilka złotych za dzień. Jednak w ramach tej ceny otrzymujemy również szereg dodatkowych świadczeń.

Podsumowując

Dzięki karcie EKUZ bezpłatnie uzyskujemy dostęp do podstawowej pomocy medycznej. W wielu jednak kwestiach ochrona może być zbyt wąska i leczenie lub inne koszty mogą stanowić dla nas spory wydatek. Możemy go uniknąć oraz zapewnić sobie dodatkowo komfort i wiele innych świadczeń wykupując prywatne ubezpieczenie turystyczne. Warto więc sprawdzić ile ono kosztuje. Możesz skorzystać z naszej pomocy albo samodzielnie sprawdzić cenę i zakres klikając link poniżej.

Zdecydowanie najpełniejszą ochronę zapewnimy sobie posiadając obie formy zabezpieczenia. Jeśli więc mamy odpowiednią ilość czasu, aby złożyć wniosek i otrzymać kartę EKUZ to wykupując prywatne ubezpieczenie zapewniamy sobie pełny komfort. Jeśli jednak tego czasu nie ma to ubezpieczenie turystyczne zapewni nam wystarczającą ochronę, jednak warto wtedy pomyśleć o wyższej sumie ubezpieczenia.